2 Tem 2020

40Gram 9 Yaşında ve Meyveli Pizza

40gram pizza tarifi

9 yıl önce başladığım bu yolculukta tariflerimi sizlerle paylaşmak için kurduğum internet sitem 40GRAM, bugün çok daha büyük bir heyecanla devam ediyor.

Dile kolay 9 yıl bu sektörde pes etmeden devam etmek pek kolay olmasa da bana çok şey kattı 🙏🏻 Kariyerimi, yaşadığım şehiri, hatta hayatta zevk aldığım bir çok şeyi değiştiren, yaptığım her tarifte iletişim kurduğum her insanla çok fazla yenilik katan, sürekli ertelediğim kitap yazma hevesimi canlı tutan ve çok daha fazla işbirliği imkanı sağlayan, aslında bir noktada çocuğum gibi olan 40GRAM bugun 9 yaşında.

Amatör bir heyecanla kurduğum sitem hayatta yapmaktan en çok keyif aldığım hobim, sosyal hayatım ve de işim oldu. Blog yazarlığı günümüzde halen bir kariyer yolu olarak görüşmese de eleştirilere rağmen yola devam ediyorum💪🏼

İnandığınız hiç bir şeyden vazgeçmemenizi sizlere de şiddetle tavsiye ederim. 


Gelelim bugünkü tarifimize.

Daha önce pek örneği görülmeyen, bana tart yapmaktan daha pratik gelen bir çikolatalı ve meyveli bir pizzayı tartla birleştirip işte bu yukarıdaki güzelliği pişirdim. 

Pandemi döneminde sokaktan yeme alışkanlığımızı sınırlandırdığımız için evde hamur yapma girişimleri sonunda pizza yapmaya da alıştım. Pizzamızın tatlı ve yazlık versiyonu olarakta bol miktarda meyve ve çikolata kulladım

Meyveli Pizza Tarifi

- 3 adet pizza için 

Malzemeler

Hamur için : 
- 500 gram un
- 320 ml su
- 12 gram yaş maya
- 6 gram tuz

Üzeri için :
- 125 gram taze ahududu
- 125 gram taze kara dut
- 125 gram taze yaban mersini 
- 125 gram frenk üzümü
- 200 gram çilek
- 300 gram bitter çikolata

Yapılışı 
  1. Maya ve su güzelce karıştırılıp un ve tuz ile birleştirilip 8-10 dakika yoğurulur. 
  2. Yoğurulan hamurun üzeri örtülüp 45 dakika oda sıcaklığında mayalandırılır. 
  3. Myalanan hamur 3 eşit parçaya bölünüp güzelce yuvarlandıktan sonra tekrar üzeri örtülüp 45 dakika daha mayalandırılır. 
  4. Fırın 250 derecede çalıştırılır. 
  5. Tezgaha un serpilip mayalanan hamurlardan bitanesi dikkatlice alınıp tezgaha konur. Önce yumruğumuz hamurun ortasına bastırıp kaldıkdıktan sonra en kanarlarına bastırmadan dikkatlice acıyoruz. Kenarlarını bastırırsanız hamurun kenarları sönük olacatır. (Not : Youtube kanalımda hamurun yapım aşamasını İzleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=qoLh_nBUIEQ)
  6. Hamur 18 cm çapında olacak sekilde acıldıktan sonra hamur fırın tepsisinin üzerine yerleştirilir ve çikolatanın 3 te biri hamurun üzerine serilip fırına atılır. Tepsiyi fırının fırının en üst rafınayerleştirip 15-18 dakika kenarları kızan hamur fırından alınır. 
  7. Üzerine meyvelerin 3 te biri dizilip serviz edilir. 
Sonraki Kayıt Önceki Kayıt

    PAYLAŞIN..

0 Yorum:

Yorum Gönder