25 Ara 2015

Çikolatalı Panna Cotta

çikolatalı panna cotta

Bir kaç hafta önce tam da akşam yemeğini yedikten sonra, karşıma çıkan panna cotta fotoğrafı @styleandberry isimli hesaba aitti. Uzun zamandır  baktığım fotoğraftan canım tatlı çekmemişti. O kadar canım istemiş ki ben de panna cotta yapmak için mutfağa girdim. Daha önce kirazlı panna cotta yaptığım için bu sefer çikolatalı  panna cotta yapmaya karar verdim. Aslında tarif biraz doğaçlama oldu. Panna cotta tarifimi temel alarak biraz çikolata, biraz mandalina, biraz da krema ilave ederek yeni bir tarif oluşturdum. Kıvamı tutar mı tutmaz mı düşünceleri ile ilk denemeyi gerçekleştirdim. Tatlı ihtiyacını tatmin eden bitter çikolatanın lezzeti mandalina ile birleşti.


Fotoğraf çekimi için büyük bir porsiyon oluşturmuş olsam da bitter çikolatanın tatmin edici tadından dolayı küçük porsiyonlar yapmanızı tavsiye ederim. Küçük ancak önemli bir detay olarak, tatlınızı kaptan ters çevirerek çıkarmak için kalıbınızı ılık suya hafifçe batırıp tabağınıza ters çevirmenizi tavsiye ederim. Suyu çok sıcak yaparsanız karışım eriyip sulanabilir. Burada amaç, buzdolabından çıkan kabı hafifçe ısıtıp tatlımızın ayrılmasını sağlamak.

ÇİKOLATALI PANNO COTTA TARİFİ

- 6-8 KİŞİLİK

Malzemeler
 • 1 su bardağı süt (240 ml)
 • 1 + 1/2 yaprak jelatin (2 + 1/2 tatlı kaşığı toz jelatin)
 • 150 gram bitter çikolata
 • 2 mandalina kabugu rendesi
 • 200 + 100 ml krema
 • 1/2 su bardağı pudra şekeri (80 gram)
 • 50 gram toz antepfıstığı(süsleme için, opsiyonel)

Yapılışı
 1. Yaprak jelatini orta boy bir kaseye koyup üzerini su ile doldurup 3-4 dakika suda bekletiyoruz.
 2. Sütün göz kararı üçte birini küçük bir kapta kaynama noktasına getirin. Jelatini sudan çıkartıp kaynama noktasına gelen sütün içine atıp karıştırıp bekletiyoruz.
 3. Çikolatayı  benmari  usulu ( küçük  bir  tencereye  iki  parmak  su  koyup  üzerine  cam  veya  metal  bir kase  oturtup  pişirme)  eritiyoruz. 
 4. Kalan sütü ve 200 ml kremayı orta boy bir tencereye koyuyoruz. Mazdalina kabuklarımızı rendeleyip tencereye ilave ediyoruz. Tencereyi orta ateşe alıp tel çırpıcı ile karıştırarak kayna noktasına getiriyoruz. Kaynama noktasına geldikten sonra 1-2 dakika daha pişirip altını kapatıyoruz. Jelatinli ve erittiğimiz çikolatayı sütü kremalı karışıma ilave edip karıştırıp bir kenarda bekletiyoruz.
 5. Kalan kremayı (100 ml) orta boy cam veya metal kaba koyup üzerine pudra şekerini ilave ederek hızlı devirde 3-4 dakika krema güzelce kabarana kadar çırpıyoruz.
 6. Çırptığımız kremayı sütlü karışıma ilave edip spatula ile yavaş yavaş karıştırarak homojen bir karışım elde ediyoruz.(krema çok hızlı karıştırırsanız krema söner ve kıvamını kaybedebilir)
 7. Hazır olan karışımı 6-8 adet servis kaplarımıza bölüştürüp oda sıcaklığına gelmesini bekliyoruz.
 8. Panna cotta ve sosumuz oda sıcaklığına gelince sosumuzu tüm kaplara eşit olarak bölüştürüp buzdolabında en az 2 saat dinlendirip servis ediyoruz.
Sonraki Kayıt Önceki Kayıt

  PAYLAŞIN..