20 May 2015

Süt Reçeli (Dulce de Leche)

dulce de leche

Süt reçelli dondurma yapmaya karar verdim vermesine de, peki süt reçelini nerden alacaktım?! 

Elif Hanım'ın bana hediye olarak gönderdikleriyle kurabiye yapmıştım. Antakya'da marketlerin altını üstüne getirdim ancak süt reçeli bulamadım. Ne yapsam Elif Hanım'dan sipariş mi etsem diye düşünürken günlerden cuma olduğunu fark ettim.

O an sipariş etsem ürünün en erken salı geleceğini düşünüp, aşırı sabırsızlığımdan ve dondurma tarifini hemen denemek istediğimden sipariş etmekten vazgeçip kendi süt reçelimi yapmaya karar vedim.

Aslında çabucak süt reçelini yapar arkasından da dondurma işine girişirim diye hayal etsemde, her zamanki gibi hayaller gerçeklerle örtüşmedi.

Fazla beklememek adına reçeli sipariş etmeyip evde süt reçeli yapmaya kalkışınca reçel yapımı, sipariş etmekten daha da uzun surdu.

Öncelikle hangi tarifi kullansam diye araştırmaya girdim, 3 farklı tarifte karar kıldım. Tariflerin tümünde malzemeler aynı, oranlar farklıydı. 3 tarifi denedikten sonra içlerinden en beğendiğim Martha Stewart'ın tarifi oldu ama onun tarifinde de pişirme süresini biraz uzattığımdan tarifteki reçelden daha kıvamlı bir reçel elde ettim ve reçele bir miktar vanilya ilave ettim.


4 günlük sipariş süresini bekleyemeyip 5 gün uğraşarak reçel yapmanın mantıklı olup olmadığını bilemesemde, süt reçeli yapmalara doyamayıp bir kez daha ama bu sefer reçelin yapım sürelerini kaydetme amacıyla yaptım, dolayısıyla evde bol miktarda süt reçeli stoğum oldu.

Tarif  : www.marthastewart.com dan adapte edilmiştirSÜT  REÇELİ  TARİFİ

Malzemeler

  • 6 su bardağı süt (1,44 litre)
  • 1 + 1/2 su bardağı toz şeker (300 gram)
  • 3/4 tatlı kaşığı kabartma tozu (3 gram)
  • 1 adet vanilya çubuğu (7 gram toz vanilya, 1 paket)
Yapılışı
  1. Vanilya haricindeki tüm malzemeler büyük boy bir tencereye konur.
  2. Vanilya çubuğumuzu ortadan kesip içindeki özü sütlü karışıma ilave ediyoruz ve tüm karışımı şeker eriyene kadar tel çırpıcı ile karıştırıyoruz.
  3. Tenceremizi en kısık ateşe oturtuyoruz.
  4. En kısık ateşte karışımımız aklımıza geldikte karıştırılarak 2 saat 15 dakika pişirilir. Pişme sürecinin son 15 dakikasında reçelimizi başında olmanızı tavsiye ederim. Dibinin tutmaması ve karışımın homojen pişmesini sağlamak amacı ile son 15 dakika 2-3 dakikada bir karıştırmanızı tavsiye ederim.
Sonraki Kayıt Önceki Kayıt

    PAYLAŞIN..

0 Yorum:

Yorum Gönder